Capsule Hotele W Japonii

Co to jest hotel w kapsule?

Hotel kapsułkowy może być opisany jako system hotelowy, który zapewnia gęsto zaludnione pomieszczenia, w których znajdują się pokoje o stosunkowo standardowym rozmiarze, oparte na modułowych pomieszczeniach sypialnych z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego. Poza własnym pokojem, wszystkie inne udogodnienia są wspólne.

 

Historia

Chociaż hotele kapsułkowe są kwintesencją japońską, pierwszy hotel kapsułek został zbudowany w 1979 roku przez kogoś w Osace pod nazwą Kisho Kurokawa. Stopy były nieco niższe niż wtedy, a następnie około 1600 jenów. Hotele kapsułki to wyjątkowo japońskie zjawisko, nie tylko z powodu ograniczeń przestrzeni kosmicznej, ale także dlatego, że Japonia jest nadal stosunkowo bezpiecznym krajem, a wiele innych krajów byłoby nie do pomyślenia.

Dopiero w 1985 r., Kiedy odbyło się Tsukuba Science Expo, hotele kapsułek stały się dobrze znane w Japonii. Nie było wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkich, więc organizatorzy postanowili dokonać hoteli w kapsułkach, więc każdy mógłby cieszyć się ekspozycją i zostać na noc. Stało się to wielkimi nowinami, gdy donoszono o japońskich televsion, a od tego czasu hotele kapsuły stały się częścią japońskiego słownictwa. Pierwszym zgłoszonym hotelem kapsułkowym w Tokio był Green Plaza Shinjuku, znajdujący się w czerwonej świetle dzielnicy Kabukicho. Green Plaza jest także największym hotelem w Tokio z 630 pokojami.

 

Jak korzystać z hotelu kapsuły

Większość hoteli kapsułek nie ma klucza do pokoju, więc musisz umieścić kosztowności w osobnej szafce. Musisz dzielić się z łazienką, pokojem do spania i kąpieli z wszystkimi innymi (w większości kapsułek znajduje się sauna). Większość podstaw jest dostarczana i mają wspólną kąpiel, którą dzielisz się z innymi klientami. Wiele hoteli kapsułek ma dużą kąpiel, zwaną „Rotenburo”, co oznacza „kąpiele na wolnym powietrzu”, gdzie można odpocząć pod otwartym niebem.

Gdy wejdziesz, musisz zdjąć buty, umieścić je w szafce na buty i zablokować ją kluczem, który jest dostarczony. Następnie przekazujesz klucz do przechowalni butów do personelu recepcji i dostarczą kolejny klucz do małej szafki na ubrania. W tym momencie podajemy opis ich działania. W szafce, w której umieszcza się swoje rzeczy, zazwyczaj jest szlafrok, ręcznik kąpielowy i mały ręcznik. Po tym możesz przejść do swojego pokoju.

Możesz oglądać mały telewizor podczas leżenia (zwykle około 8 cali). W rzeczywistości hotele w kapsule są tak kompaktowe, że możliwe jest używanie światła, klimatyzacji, telewizora, radia i budzika z łóżka bez konieczności poruszania się. Jednym z negatywnych aspektów hoteli kapsułek jest to, że nie są one dźwiękoszczelne, więc można usłyszeć osobę obok chrapania (zaleca się wkładki na uszy).

Większość hoteli kapsułek ma dwupoziomowy system, więc każdy pokój ma dwie kapsułki – jeden na górze i jeden na dole. Ludzie z przodu mówią Ci, czy jesteś na górze czy na dole, i masz dostęp do górnych pokoi piętrowych po schodach. Dla tych, którzy mają około 190 cm, musisz schować nogi lekko, gdy idziesz spać. Dla tych, którzy mają nadwagę zazwyczaj nie ma problemu z szerokością.

 

Lokalizacja

Większość hoteli w kapsułkach znajduje się w centralnych dzielnicach miasta, gdzie często nie ma ostatniego pociągu lub autobusu. Niemal wszystkie hotele w kapsułkach znajdują się w odległości krótkiego spaceru od stacji.

 

Rezerwacje

Chociaż wiele osób korzysta z hoteli w kapsułkach, ponieważ tęskni za ostatnim pociągiem do domu, można dokonać rezerwacji za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

 

Warunki

Wiele hoteli w kapsułkach akceptuje mężczyzn tylko, ale niektóre są wyłącznie dla kobiet. Jeśli chodzi o ograniczenia czasowe, większość miejsc ma zameldowanie o godzinie 17:00 i wymeldowanie się o godzinie 10:00. W zależności od rodzaju hotelu kapsułkowego musisz wrócić do hotelu o godzinie 02:00, ale pozostałe 24 godziny.

Pomimo tego, że większość hoteli w kapsułkach wymaga pobytu na noc, niektóre z nich umożliwiają korzystanie z urządzeń na krótszy okres czasu, jeśli chcesz po prostu zerwać. Na przykład w Capsule Inn Akihabara pozwalają wziąć prysznic za 500 jenów lub spać / odpocząć przez 3 godziny na 1200 jenów lub 7 godzin na 2.500 jenów. Niektóre miejsca mają ograniczenia dotyczące liczby noclegów, które można zatrzymać, więc jeśli zamierzasz zostać na okres dłuższy niż 2 noce, przed dokonaniem rezerwacji należy sprawdzić warunki ich pobytu.

Uważa się, że hotele Capsule są domenami tylko dla mężczyzn, ale istnieje wiele miejsc, gdzie kobiety mogą pozostać. Niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie dla kobiet, a niektóre pozwalają zarówno mężczyźniom, jak i kobietom pozostać w tym samym kompleksie, chociaż obszary zakwaterowania i kąpiele są oddzielone.

W większości hoteli kapsułek nie można wziąć własnego posiłku ani napić się do hoteli kapsułek i musisz być w wieku powyżej 18 lat.

 

Najnowsze trendy

Chociaż cudzoziemcy opisują hotele kapsułek jako „hotele”, to w wielu przypadkach jest to niesprawiedliwy opis. Niektóre z najnowszych hoteli w kapsułkach mają dostęp do internetu, klucz do pokoju, prywatne filmy wideo (takie jak hotel Dandy w Ueno) i prywatną łazienką z prysznicem. Mają także typy kabin, które mają krzesło i stół. Niedawno zostały wprowadzone hotele kapsułek dwuosobowych, w których można pozwolić dwóm osobom na pokój. W wielu nowych zakładach na najwyższym piętrze mają otwartą saunę (rotenburo) i oddzielny gabinet masażu. W szczególności niektóre kobiety tylko hotele kapsuły są dość ekstrawaganckie z wysokiej jakości uzdrowisk.

 

Alternatywne zakwaterowanie

Jeśli szukasz czegoś nawet tańszego niż hotel kapsułek (chociaż może nie bardzo wygodny), inne alternatywy to ziemia Kenkou (zdrowie) czy Manga Kissatens.